At Moulsford we have a dedicated and talented team of staff. Our Senior Management Team is:
Ben Beardmore-Gray
BA (Hons) QTS
Tiffany Squire
BEd (Hons) QTS
Jim Hamilton-Smith
BA (Hons) PGCE
Jaimie Noble
BA (Hons) PGCE MEd
Chris Symonds
BSc PGCE FRGS
John R W Wilder
MBA
Sabrina McMann
BA (Hons) PGCE
Click to find out more about our Heads of Department:
Richard Martin
MA MEd BA (Hons) PGCE
Russell English
BSc (Hons) PGCE
Justin O'Reilly
BSc PGCE QTS
Chris Symonds
BSc PGCE FRGS
Henry Weeks
BEd (Hons) QTS
Chantal Albon
BA (Hons) PGCE
Grace Lancaster
BA (Hons) PGCE
Tiffany Squire
BEd (Hons) QTS
Annalisa Mullaney
Karen Braden
GTCL LTCL MTC
Ashley Edwards
BA (Hons) PGCE QTS
Tilly Cummings
BA (Hons) PGCE
Scot McNaughton
Mrs Chantal Albon BA (Hons) PGCE - French, Spanish
Mr Jake Albon BSc (Hons) - Science, PE, ICT, Games, Head of Boarding
Miss Emily Avery MA (Hons) PGCE - Humanities, Year 3
Ms Kate Beardall BA (Hons) QTS PGC - PSHE
Mr Trevor Bissell GTCL LTCL MTC - Music Administrator
Mrs Karen Braden - MMus, PGCE - Music
Mr Nick Brown - BA (Hons) PGCE - English, Maths, Humanities, Games, Year 5
Miss Minnie Browne BA (Hons) PGCE - English, Maths, Humanities, Games, PE, Year 4
Mr Lee Chaffey - BA (Ed) in Primary Teaching - Sport
Mrs Natalie Cummings BA (Hons) PGCE - Art
Mr Paul Dunsby BSc (Hons) PGCE - Maths, PE, Head of Year 7
Mr Ashley Edwards BA (Hons) QTS PGCE - Drama
Mr Russell English BSc (Hons) PGCE - Science
Mr Harry Goff - BA (Hons) PGCE - Music
Mrs Ruth Hamilton-Smith BA (Hons) Education QTS - Year 3
Mrs Claire Hibbert BA (Hons) QTS - Teaching Assistant Year 3
Mr Zander Holden - BAEd (Hons) - English
Mrs Cecile Howard DAEU (DEUG) - French, Spanish, EAL Coordinator
Mr Rory Johnston - BA (Hons) Classics - Latin
Mr Ben Jones - BA (Hons) PGCE - Maths, Science
Mrs Grace Lancaster BA (Hons) PGCE - Spanish, French
Jo Lloyd B.Ed Honours - Year 4 (Maternity cover)
Mr Scot McNaughton - BA (Hons) Graphic Communication PGCE Design & Technology - DT
Mr Richard Martin MA MEd BA (Hons) PGCE - Head of Year 8, English
Mr Oliver Neighbour BA (Hons) QTS PGCE NPQSL - Year 5, Games, Science, English, Maths
Mr Jaimie Noble BA (Hons) PGCE - English, SMT, Director of Activities
Mrs Sally Noble BA (Hons) PGCE - Head of Year 3
Mr Justin O'Reilly - BSc PGCE QTS - Maths, Science, Games
Mr Graham Sage BSc (Hons) PGCE - English, Maths, Humanities, Games, Head of Year 5
Mrs Caroline Scriven BA (Hons) PGCE - Maths, Head of Year 4 (Maternity leave)
Mr Grant Smart BA (Hons) MA PGCE - English, Maths, Games, Senior Schools Coordinator
Mr Luke Sparrow BSc (Hons), PGCE QTS - Maths, Games, PE, Head of Year 6, Assistant Housemaster
Mr Richard Squire BSC PGCE - Forest School, Science, Humanities, ICT, DT
Mr Chris Symonds BSc PGCE - Geography, SMT, Director of Trips and Compliance
Mrs Clare Symonds BSc (Hons) PGCE - English, Maths, Humanities, Art, Year 4
Mrs Fiona Thatcher - Teaching Assistant Year 5, Forest School
Mr Henry Weeks BEd (Hons) QTS - RS, Humanities Coordinator, Head of Scholars
Junior Teaching Assistants
Mrs Sabrina McMann BA (Hons) PGCE - Head of Pre-Prep, SMT
Miss Niamh Arnott - BA (Hons) QTS - Pumas (Year 1)
Caroline Bishop - NCFE CACHE Level 3 Diploma for Early Years Workforce, Level 3 Forest School Practitioner, Special Educational Needs - Advanced - Teaching Assistant
Miss Hayley Goodwin - BA (Hons) PGCE QTS - Lions (Year 2)
Mrs Joanna Haywood - BA (Hons) PGCE - Tigers (Reception)
Rebecca Leszczynski - BEd (Hons) History - Teaching Assistant
Mrs Gemma Lewis - BA (Hons) PGCE - Panthers (Year 1)
Mr Matt MacKinnon - Games, PE
Mrs Cecilia McKenzie BA (Hons) QTS - Bobcats (Pre-School)
Mrs Sophie O'Neill PGCE Primary & BSc Psychology - Leopards (Year 2)
Miss Alanah Shirfield - BA (Hons) PGCE - Wildcats (Reception)
Mr Richard Squire BSC PGCE - Forest School, ICT
Mrs Alison Clancy - Teaching Assistant
Mrs Frances English PGCE - Teaching Assistant, RE, ICT, Head of Pre-Prep Activities
Mrs Katie Gibbons - Teaching Assistant
Mrs Jo Gillington - BA (Hons) - Teaching Assistant
Mrs Victoria Green - Teaching Assistant
Mrs Fiona Thatcher - Forest School
Mrs Anne Wallace - Teaching Assistant
Sarah Wooldridge - Teaching Assistant
Miss Sarah Hutchison BA (Hons) PGCE Primary, PG Cert Lit Dif APC(BDA)
Mrs Clare Read BA Hons (Ed) PG Cert Lit Dif SpLD APC (Patoss) Level 7
Miss Lauren Severin BA (Hons) Level 7 Dip OCR (SpLD) APC (Patoss)
Mrs Dawn Thackray MA (Hons) OCR Dip SpLD
Mrs Katharine Verrill BSc (Econ) Hons OCR Cert SpLD
Administrative
Mrs Claire Harley - Headmaster’s PA
Mrs Jill Morrin - Registrar
Ms Katie Beardall - PA to the Deputy Heads
Mrs Sarah Bird - School Secretary (Mon, Tues, Weds)
Ms Alison Mountford - School Secretary (Thurs & Fri) and External hires
Mrs Ali Manning - School Librarian
Mrs Rachael Cheshire - Learning Support Administrator
Mrs Lauren Bateman - Data Administrator & Events Co-Ordinator
Mrs Sarah Beardmore-Gray - Marketing & Communications
Mrs Laura Wood - Digital Media, Marketing & Alumni
Mrs Joanne Bray - HR & Compliance
Mrs Josephine Nystrom - Pre-Prep Office Administrator
Mrs Caroline Mortimer - Pre-Prep Office Administrator
Bursary
Mr John R W Wilder - MBA Bursar & Clerk to the Governors, SMT
Mrs Eliza Hunt - Assistant Bursar
Medical & Boarding
Mrs Angela Gipson - Matron/First Aid
Mrs Nicola Judd - Matron/First Aid
Mrs Alison Poffley - Assistant Matron/First Aid
Technicians
Mr Graham Rivers - IT Network Manager
Mr Max Green - IT Technician
Mr Ant Clements - DT Technician
Catering
Mrs Julie Windebank - Catering Manager
Grounds & Maintenance
Mr Rob Lowden - Head of Grounds & Maintenance
Ms P Armitage - Fife / Flute
Mr C Bache - Clarinet & Saxophone
E Bevan - Piano
Mr T Bissell - Piano
Mr S Cutting - Brass
Mrs G Eddy - Electronic Keyboard
Mr N Firth - Acoustic Guitar
Mrs J Hill - Harp & Piano
Freyer Jacklin-Edward - Singing
Mrs A Lumer-Raybould - Cello
Mrs J Lunnon - Vocal coaching
Mr J Mead - Percussion
Mrs S Murrell - Piano
Ms K Thomas - Violin
Tom Finnie - Tennis
Claire Jones - Occupational Therapist
Tom Hutchings - Golf
Mrs A Laming - Speech & Language
Mrs H Drummond - Speech & Language
Mr Martin Small - Judo
Liam Sargent - Parkour
Paul Curling - Shooting
Mr Milen Atanasov
Mr Graham Ferguson
Mr Steve Gipson
Mr Paul Holmes
Mr Sam Saunders